Yelken Yaz Kursu

Rüzgar seni çağırıyor, duyuyor musun?

Yelken öğrenmek, rüzgarı hissetmek mi istiyorsun? Yalıkavak Yelken Kulübü senin içi doğru adres. Türkiye’nin en deneyimli eğitmenlerinden yelkenciliği öğreneceksin. Mavi bir dünyaya açılmaya hazır ol!

 

Denizin üzerinde tahmin ettiğinden çok daha özgür olduğunu, rüzgarın, suyun ve dalgaların verdiği ilhamı, senin gibi azimli insanlarla bir arada olduğunda başarabileceklerini, yeni hayatını nerede ve nasıl yaşayacağını ve yelkenin sadece bir spor olmadığını keşfetmek üzeresin.

 

Yelkenliye ilk adımı atana kadar bekle. Sadece bir adım…

 

Yelkenci olduğun hayata hoş geldin.

2024 Yelken Yaz Kursu Programımız

TEMEL YELKEN EĞİTİMİ 07-13 YAŞ

-2 hafta süreyle,
-Hafta içi her gün,
- Günde 3 saat/ Toplam 30 saatlik TYF sertifikali egitim programı
- 10:00- 13:00 veya 10:30- 13:30 grubu

 * grup dağılımı tarafımızca yapılmaktadır. 

GELİŞİM YELKEN EĞİTİMİ 07-13 YAŞ

-Temel eğitimi almış ve ihtiyaç duyulan pratik eğitimi tamamlamış olanlar katılabilir
-2 hafta süreyle,
-Hafta içi her gün,
- Günde 2 saat/ Toplam 20 saatlik TYF sertifikali egitim programı
- 14:00-16:00 saatleri arasında

TEMEL YELKEN EĞİTİMİ 13-18 YAŞ

-2 hafta süreyle,
-Hafta içi her gün,
- Günde 3 saat/ Toplam 30 saatlik TYF sertifikali egitim programı
- 10:00-13:00 saatleri arasında

GELİŞİM YELKEN EĞİTİMİ 13-18 YAŞ

-Temel eğitimi almış ve ihtiyaç duyulan pratik eğitimi tamamlamış olanlar katılabilir,
-2 hafta süreyle
-Hafta içi her gün,
- Günde 3 saat/ Toplam 30 saatlik TYF sertifikali egitim programı
- 14:00-17:00 saatleri arasında

2024 Yelken Yaz Kursu Takvimimiz

 

DÖNEM

TARİH

Bahar Dönemi / Sporcu Seçmeleri

 

6 – 9 Nisan 2024

Yaz Dönemi

1. Yaz Dönemi

17-28 Haziran 2024

 

2. Yaz Dönemi

1 – 12 Temmuz 2024

 

3. Yaz Dönemi

15 – 26 Temmuz 2024

 

4. Yaz Dönemi

29 Temmuz – 9 Ağustos 2024

 

5. Yaz Dönemi

12 – 23 Ağustos 2024

 

6. Yaz Dönemi

26 Ağustos – 6 Eylül 2024

Yaş Grubu

Kursumuza 07 – 13 ve 14 – 18 yaş arası olmak üzere iki grup için katılımcılar kayıt yaptırabilir. 

* Katılımcıların beceri seviyesi, biyolojik gelişimleri ve sosyal faktörler dikkate alınarak yakın yaş grupları birlikte gruplandırılacaktır.

Sertifika

Kursumuza katılarak kurs sonu beceri hedeflerini tamamlayabilen katılımcılar Dünya Yelken Federasyonu (World Sailing) tarafından akredite olan Türkiye Yelken Federasyonu – Türk Ulusal Yelken Eğitim Programı “Temel Eğitim” sertifikası sahibi olacaklar. Tüm ülke çapında geçerli olan ve Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bu sertifika lisanslı bir yelkenci olma yolunda uygun eğitim müfredatının uygulandığını belgeleyen sertifikadır.

 

Her bir eğitim dönemi başarılı olmaları durumunda yeni bir döneme devam eden katılımcılar için bir üst sertifika programına katılmaları manasına gelmektedir. Yelken Yaz Kursu programında iki sertifika seviyesi bulunmaktadır.

 

 • Temel Eğitim
 • Gelişim Eğitimi

 

Bu sertifikalara sahip olan katılımcılar için bir sonraki adım lisans aşamasıdır.

Kurs Sonu Becerisi

Temel Eğitim

Deniz kültürünü ve yardımlaşma duygusunu öğrenmeye yardımcı olan, aynı zamanda doğa ile dost olunmasını sağlayan, özgür ve özgüvenli olmayı destekleyen yelken sporu öğretiminin ilk adımıdır. Güvenlik önlemleri ön planda tutularak yapılan bu eğitim, katılımcıların yelkenli tekneyi ve her türlü ekipmanı tanıyarak, deniz üzerinde bir yerden başka bir noktaya seyir edip, geri gelebilecek düzeye ulaşmalarını ve tekne üzerinde her türlü bilgi ve beceriye sahip olmalarını amaçlamaktadır.

 

Gelişim Eğitimi

Karada ve denizde güvenliğini benimseyen, yelkenli teknenin her türlü ekipmanını tanıyan ve yeteri düzeyde deniz üzerinde seyir edebilecek denizcilik bilgisine sahip, denizde daha aktif olma, zorluklarla başa çıkmayı ve daha hızlı olmayı öğreten bir programdır. Bu eğitimde, bireylerin temel eğitim bilgilerinin pekiştirilmesi, bütün seyirlerin öğretilmesi ve sürekli değişen deniz şartlarına hızlı ayak uydurmak için gerekli meteorolojik bilgilerin aktarılması ve aynı zamanda deniz üzerinde köre düşme, devrilme gibi karşılaşılacak zorluklarla başa çıkarak, denizde güvenli bir şekilde seyir etmelerine yardımcı olacak yelken bilgi ve becerilerine sahip olmaları amaçlanmaktadır.

Kursa Katılım Şartları

Katılımcıların yüzme bilmesi gerekmektedir. Kursumuza katılan tüm sporcular bilgilendirme kılavuzunda belirtilmiş tüm kurallara uyacaklarını kabul ve taahhüt ederler. Ayrıca “Kayıt Formu”, “Yüzme Bildiğine Dair beyan Formu” ve “Türkiye Yelken Federasyonu Taahhüt Formu” dokümanlarının ıslak imzalı olarak doldurulması gerekmektedir.

Eğitim Tekneleri

Yalıkavak Yelken Kulübü’nde eğitim için özel olarak üretilmiş, öğrenme aşamasında çocukların fiziksel açıdan yıpranmadan yelkeni öğrenebilecekleri, tamamı 2021 model modern eğitim tekneleri kullanıyoruz. Tek kişilik optimistten bir grup ile yelken yapılan teknelere kadar her yaş, fiziksel özellik ve sosyal ihtiyaca uygun bir teknemiz bulunmaktadır.

Eğitmenlerimiz

Tüm eğitmenlerimiz ilk yardım ve pedagoji başta olmak üzere gerekli eğitim ve sertifikasyona sahip profesyonellerdir. Yelken eğitimi alanında yıllardır çalışarak bu alanda kendini defalarca ispatlamış eğitmen kadromuz ile çocuk ve gençler için en uygun öğrenme sürecini yaşatıyoruz.

GÜVENLİK

Tüm katılımcılarımızın deniz kenarında bulundukları tüm zamanlarda yüzdürücü yardımcısı giymeleri zorunludur. Tesisimiz tamamen korunaklı ve dışarıdan girişe kapalı özel bir yelken tesisidir. Pandeminin başlangıcından bu yana başarı ile uyguladığımız COVID-19 protokollerimiz ile bir doğa sporu olan sporumuzun yapısından kaynaklanan avantajları da kullanarak temassız bir eğitim süreci sunuyoruz. Risk analizinden acil durum planlarına kadar tüm operasyonel aksiyon planlarımız yapılmış olup her türlü senaryoya karşı tüm bilgi birikimimiz ile hazırız.

Kurs Malzemeleri

 • Deniz şortu
 • UV korumalı uzun kollu likra-tişört
 • Deniz ayakkabısı (Lastik tabanlı – kolay kuruyan)
 • Mayo
 • Şapka
 • Güneş kremi
 • Havlu (Panço havlu önerilir)
 • Yedek kuru kıyafet
 • Kişisel su matarası
 • Güneş gözlüğü (Opsiyonel)
 • Saç tokası (Opsiyonel)

KAYIT İŞLEMLERİ

Aşağıdaki linklere tıklayarak ulaşabileceğiniz formlar doldurulup ıslak imzalı olarak kayıt esnasında tarafımıza ulaştırılmalıdır. Ödeme sürecinin tamamlanması ile kayıt kesinleşir.

Eğitim ücretleri ve kontenjan için bize ulaşın.

ÖNEMLİ NOT: Çevrimiçi kayıt formumuzu doldurduğunuzda bilgileriniz kulübümüze ulaşmaktadır. Ayrıca kayıt formunun çıktısını alarak ıslak imzalı olarak kayıt esnasında YÜZME BİLDİĞİNE DAİR BEYAN FORMU ve TÜRKİYE YELKEN FEDERASYONU TAAHHÜT FORMU ile birlikte tarafımıza ulaştırılmalıdır. 

Kayıt formunu dijital olarak doldurmanızın ardından PDF olarak indirebililirsiniz.