Yelken Yaz Kursu

Rüzgar seni çağırıyor, duyuyor musun?

Yelken öğrenmek, rüzgarı hissetmek mi istiyorsun? Yalıkavak Yelken Kulübü senin içi doğru adres. Türkiye’nin en deneyimli eğitmenlerinden yelkenciliği öğreneceksin. Mavi bir dünyaya açılmaya hazır ol!

 

Denizin üzerinde tahmin ettiğinden çok daha özgür olduğunu, rüzgarın, suyun ve dalgaların verdiği ilhamı, senin gibi azimli insanlarla bir arada olduğunda başarabileceklerini, yeni hayatını nerede ve nasıl yaşayacağını ve yelkenin sadece bir spor olmadığını keşfetmek üzeresin.

 

Yelkenliye ilk adımı atana kadar bekle. Sadece bir adım…

 

Yelkenci olduğun hayata hoş geldin.

2022 Yelken Yaz Kursu Programımız

Her bir kurs dönemimiz iki hafta süreyle, Pazartesi – Cuma günleri arasında 10:00 – 13:00 ve 10:30 – 13:30 saatleri arasında (Grup dağılımı tarafımızca yapılmaktadır) iki ayrı grup olarak gerçekleşmektedir. İki hafta süresince 10 günde toplam 20 saat yelken eğitimi yapılmaktadır.

TEMEL EĞİTİM GÜNLÜK PROGRAM (10:00 - 13:00) Temel Eğitim (Başlangıç Programı)

10:00 - 10:30 Toplanma ve seans hazırlığı
10:30 - 12:30 Yelken seansı
12:30 - 13:00 Geribildirim ve toplanma

TEMEL EĞİTİM GÜNLÜK PROGRAM (10:30 - 13:30) Temel Eğitim (Başlangıç Programı)

10:30 - 11:00 Toplanma ve seans hazırlığı
11:00 - 13:00 Yelken seansı
13:00 - 13:30 Geribildirim ve toplanma

* 14:00 – 17:00 saatleri arasında ise ikinci bir döneme devam eden veya “Temel Eğitim” sertifikası bulunan katılımcılara yönelik olarak aşağıdaki saat aralıklarında “Gelişim Eğitimi” programı gerçekleşmektedir.

GELİŞİM EĞİTİMİ GÜNLÜK PROGRAM (14:00 - 17:00) Gelişim Eğitimi (Devam Programı)

14:00 - 14:30 Toplanma ve seans hazırlığı
14:30 - 16:30 Yelken seansı
16:30 - 17:00 Geribildirim ve toplanma

2022 Yelken Yaz Kursu Takvimimiz

 

DÖNEM

TARİH

Bahar Dönemi

1. Bahar Dönemi

11 – 15 Nisan 2022

2. Bahar Dönemi

03 – 07 Mayıs 2022

Yaz Dönemi

1. Yaz Dönemi

20 Haziran – 01 Temmuz 2022

2. Yaz Dönemi

04 – 15 Temmuz 2022

3. Yaz Dönemi

18 – 29 Temmuz 2022

4. Yaz Dönemi

01 – 12 Ağustos 2022

5. Yaz Dönemi

15 – 26 Ağustos 2022

6. Yaz Dönemi

29 Ağustos – 09 Eylül 2022

Yaş Grubu

Kursumuza 07 – 13 yaş arası katılımcılar kayıt yaptırabilir.

 

* Katılımcıların beceri seviyesi, biyolojik gelişimleri ve sosyal faktörler dikkate alınarak yakın yaş grupları birlikte gruplandırılacaktır.

Peki neler yapıyoruz?

Başlangıçtan yat yarışçılığına kadar farklı seviyelerde yelken eğitimleri

Kendi teknenizin kaptanı olmanızı hedefleyen yatçılık eğitimleri

Pratik becerilerinizi denizcilik ve yatçılığa dair bilgilerle destekleyecek teorik eğitimler

Türkiye Yelken Federasyonu, TUYEP (Türk Ulusal Yelken Eğitim Programı) sertifikasyon programları

IYT, International Yacht Training Wordwide sertifikasyon programları

Yelkenli tekne gezileri

Konaklamalı eğitimler

Günlük programlar

Amatör denizcilik belgesi hazırlık programları

Kurumsal organizasyonlar

Kurs Sonu Becerisi

Temel Eğitim

Deniz kültürünü ve yardımlaşma duygusunu öğrenmeye yardımcı olan, aynı zamanda doğa ile dost olunmasını sağlayan, özgür ve özgüvenli olmayı destekleyen yelken sporu öğretiminin ilk adımıdır. Güvenlik önlemleri ön planda tutularak yapılan bu eğitim, katılımcıların yelkenli tekneyi ve her türlü ekipmanı tanıyarak, deniz üzerinde bir yerden başka bir noktaya seyir edip, geri gelebilecek düzeye ulaşmalarını ve tekne üzerinde her türlü bilgi ve beceriye sahip olmalarını amaçlamaktadır.

 

Gelişim Eğitimi

Karada ve denizde güvenliğini benimseyen, yelkenli teknenin her türlü ekipmanını tanıyan ve yeteri düzeyde deniz üzerinde seyir edebilecek denizcilik bilgisine sahip, denizde daha aktif olma, zorluklarla başa çıkmayı ve daha hızlı olmayı öğreten bir programdır. Bu eğitimde, bireylerin temel eğitim bilgilerinin pekiştirilmesi, bütün seyirlerin öğretilmesi ve sürekli değişen deniz şartlarına hızlı ayak uydurmak için gerekli meteorolojik bilgilerin aktarılması ve aynı zamanda deniz üzerinde köre düşme, devrilme gibi karşılaşılacak zorluklarla başa çıkarak, denizde güvenli bir şekilde seyir etmelerine yardımcı olacak yelken bilgi ve becerilerine sahip olmaları amaçlanmaktadır.

Kursa Katılım Şartları

Katılımcıların yüzme bilmesi gerekmektedir. Kursumuza katılan tüm sporcular bilgilendirme kılavuzunda belirtilmiş tüm kurallara uyacaklarını kabul ve taahhüt ederler. Ayrıca “Kayıt Formu”, “Yüzme Bildiğine Dair beyan Formu” ve “Türkiye Yelken Federasyonu Taahhüt Formu” dokümanlarının ıslak imzalı olarak doldurulması gerekmektedir.

Eğitim Tekneleri

Yalıkavak Yelken Kulübü’nde eğitim için özel olarak üretilmiş, öğrenme aşamasında çocukların fiziksel açıdan yıpranmadan yelkeni öğrenebilecekleri, tamamı 2021 model modern eğitim tekneleri kullanıyoruz. Tek kişilik optimistten bir grup ile yelken yapılan teknelere kadar her yaş, fiziksel özellik ve sosyal ihtiyaca uygun bir teknemiz bulunmaktadır.

Eğitmenlerimiz

Tüm eğitmenlerimiz ilk yardım ve pedagoji başta olmak üzere gerekli eğitim ve sertifikasyona sahip profesyonellerdir. Yelken eğitimi alanında yıllardır çalışarak bu alanda kendini defalarca ispatlamış eğitmen kadromuz ile çocuk ve gençler için en uygun öğrenme sürecini yaşatıyoruz.

GÜVENLİK

Tüm katılımcılarımızın deniz kenarında bulundukları tüm zamanlarda yüzdürücü yardımcısı giymeleri zorunludur. Tesisimiz tamamen korunaklı ve dışarıdan girişe kapalı özel bir yelken tesisidir. Pandeminin başlangıcından bu yana başarı ile uyguladığımız COVID-19 protokollerimiz ile bir doğa sporu olan sporumuzun yapısından kaynaklanan avantajları da kullanarak temassız bir eğitim süreci sunuyoruz. Risk analizinden acil durum planlarına kadar tüm operasyonel aksiyon planlarımız yapılmış olup her türlü senaryoya karşı tüm bilgi birikimimiz ile hazırız.

Kurs Malzemeleri

  • Deniz şortu
  • UV korumalı likra-tişört
  • Deniz ayakkabısı (Lastik tabanlı – kolay kuruyan)
  • Mayo Şapka Güneş kremi
  • Havlu (Panço havlu önerilir)
  • Yedek kuru kıyafet
  • Kişisel su matarası
  • 4 adet maske
  • Güneş gözlüğü (Opsiyonel)
  • Saç tokası (Opsiyonel)

KAYIT

“Kayıt Formu”, “Yüzme Bildiğine Dair beyan Formu” ve “Türkiye Yelken Federasyonu Taahhüt Formu” evraklarının kulübümüze ulaştırılması ile ön kayıt yapılır. Ödemenin yapılması ile kayıt kesinleşir.

 

Eğitim ücret bilgileri ve ilgili formlar için bize ulaşın.

İLETİŞİM FORMU