Yarışçı Olmanın Avantajları

Üç kelime: Farklı - Donanımlı - Disiplinli

Yelkencilikte yarışlarda başarının temeline sadece denizi ve doğayı bilme, teknik, strateji ve taktik becerilerinin büyük bir fark yaratığı, kondisyonun bu karışımın küçük bir parçası olduğu dönemler geride kalmıştır.

 

Artık yelken yarışçılarının hem denizde hem de karada, hangi seviyede olursa olsun kariyerlerini bir proje olarak yöneten spor profesyonelleri olmaları gerekiyor.

 

Günümüzde; bütçeleme, marka yönetimi, fiziksel performans, beslenme, teknoloji, sponsorluk, literatür takibi ve zaman yönetimi gibi bir çok alanda kendi kariyerlerini yönetmeyen yelkencilerin başarılı olmaları mümkün görünmemektedir.

 

Yelken, zihinsel ve fiziksel olarak zorlu bir iştir. Yarış içerisinde sürekli olarak tonlarca veriyi zihinde toplamak ve hepsini yönetmek için bir piramidin içine yerleştirmek gerekir. Yarış gününden çok önce mükemmelleştirilmesi gereken tekne kullanımı, tekne hızı ve kondisyon için ise çok çalışmak gerekir. Bir sonraki basamak ise ekipmandır: Tekne, yelkenler, giysiler ve fazlası.
En üstte ise en büyük değişken olan hava durumu vardır: Rüzgar, gelgitler, akıntılar, bulutlar.

 

Yapmak ve yönetmek zorunda oldukları tüm bu konular, sportif performansı geliştirirken yarışçıları spordan sonraki hayatları için de en iyi şekilde hazırlıyor.

 

Yalıkavak Yelken Kulübü olarak gönülden inanıyoruz ki performansını uluslararası seviyeye taşımış bir yarışçı her şeyi başarabilir!

 

Türkiye’de geçtiğimiz 10 yılda yelkencilerin yukarıda bahsettiğimiz ve onları diğer sporlardan ayrıştıran özelliklerinin fark edilmesi açısından büyük bir devrim yaşanmıştır. Akademik kurumlar ve iş hayatında yelkencilerin bu özellikleri farkedilmiş, performans yelkencileri için bir çok avantaj ortaya çıkmıştır.

 

Bunları şöyle sıralayabiliriz;

Özel okullarda burs imkanı

Ulusal yarışlarda madalya alan sporculardan başlayarak uluslararası seviyede müsabakalara katılım göstermiş veya madalya almış sporcular için özel okullarda neredeyse tam burs imkanı vardır. Özellikle 2020 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığımızın başarılı sporculara yönelik olarak hayata geçirdiği burs programı ile ülke çapına yayılmış bir çok akademik açıdan başarılı okul sporculara önemli burs destekleri vermektedir.

Yurtdışında burs imkanı

Özellikle Amerikan kolej sisteminde başarılı yelkenciler çok büyük destekler aldığından performansı çok yüksek olmasa dahi bir çok Türk yelkencisi burs alarak akademik hayatlarını yurt dışındaki üniversitelerde sürdürmektedirler.

Sponsorluk imkanı

Yelken, doğayı korumayı, yenilikçiliği ve sportmenliği bünyesinde barındıran temiz ve olumlu bir imaja sahip bir spordur ve bu değerlere talip olan şirketler için mükemmel bir seçimdir. Birçok popüler sporun tasvir ettiği imaj, birçok şirketin marka imajıyla ilişkilendirmek istediği bir şey değildir. Yelken, temsil ettiği değerlerle aynı vizyonu taşıyan kurumlara eşsiz fırsatlar sunar. Bu kapsamda yelken yarışçıları ne seviyede olurlarsa olsunlar sadece kendi vizyonlarını ortaya koyarak bir sponsor bulabilirler zira firmalar yelken sporu konu olunca medyada geri dönüş raporlarına bakmadan destek verirler.

Maddi destek imkanı

Yakın vadede farklı devlet kurumları ve özel kurumlar başarılı sporcular için mali destek programları hayata geçirilmiştir. Uluslarararası katılım gösteren veya madalya alan sporcular için yarıştıkları tekne sınıfları ve katılım gösterdikleri yarışlara göre farklılık gösteremek kaydı ile farklı mali destek paketleri hayata geçirilmiş ve bir çok yelken sporcusu şu anda bu desteklerden faydalanmaktadır.

Başarılı sporcu ödülleri

Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından uluslararası yarışlarda başarılı olmuş sporculara yönelik olarak verilen maddi ödüller ile başarılı sporcular gelecekleri için birikim yapabilmekte, spor için yaptıkları yatırımı geri alabilmektedirler. Özellikle olimpik disiplinlerde oldukça tatmin edici olan bu ödül sisteminden bir çok yelken sporcusu faydalanmaktadır.

İş hayatında farklılaşma

Günümüzde bir iş başvurusu sırasında aynı okuldan aynı akademik başarı puanı ile mezun olmuş iki başvuru sahibi arasından yelken yapan işe kabul görmektedir. Kurumlar yelken sporunun hayatın tüm alanlarına olan faydalarını farketmiş ve bu değerler ışığında personel seçimini yapmaktadır. Ayrıca günümüzde popüler olan kurum içi yelken takımlarında yelken geçmişi olan kurum çalışanları lider rolü üstlenerek kariyerlerine büyük bir katkı sağlamaktadırlar.