SUP

Kürek Sörfü: Doğa - Deniz - Spor

Kürek Sörfü başlangıçta bir spor olarak tasarlanmamıştır. Hawaii’deki sörf eğitmenlerinin öğrencilere ders verirken onlara eşlik etmek için kendilerince bulduğu bir çözüm sonucu ortaya çıkmıştır. Bir süre sonra resmen bir spor haline geldi ve o zamandan beri giderek popülerlik kazanıyor.

 

Kullanım kolaylığı ile insan vücuduna olan faydaları harika ve insanlar kürek sörfünü giderek daha da seviyor.

 

Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmenin sürekli daha zor olduğu yoğun bir günün ardından zorlu bir spor dersine katılmak çok fazla disiplin ve bağlılık gerektiriyor.

 

Alternatif olarak kürek sörfü, formda kalmanın eğlenceli bir yolu olarak karşımıza çıkıyor. Kürek sörfü vücuda faydalıdır ve fitness hedeflerinize ulaşmak için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir.

 

Yalıkavak yelken Kulübü’nde, kürek sörfü yapabilir, doğanın ve denizin tadını çıkarırken sağlıklı kalmak için gerekli sporu yapabilirsiniz.

Program koşulları:

 

 • Önceden rezervasyonla belirleyeceğiniz gün ve saatlerde haftanın her günü 09:00 – 16:00 saatleri arasında kiralama yapılır
 • Rüzgar hızı 6 knots ve üzeri olduğunda kürek sörfü kiralaması güvenlik sebebiyle yapılmaz
 • Rüzgar ve hava koşulları sebebiyle önceden rezervasyon yaptığınız kiralamanın ertelenme bilgisi en az 1 saat önce katılımcıya bildirilir
 • Genellikle Yalıkavak koyunda yaz aylarında rüzgar sabah saatlerinden itibaren artarak devam etmektedir dolayısıyla olabildiğince erken saatleri tercih etmeniz gerekir.
 • Seanslar en az 1 en fazla 2 saatlik sürelerle yapılır
 • Can yeleği kulübümüzce sağlanır ve kullanımı zorunludur.
 • 18 yaş altı çocuk ve gençler ancak veli ile beraber kiralama yapabilir
 • Yüzme bilmek gereklidir, yüzme bildiğinize, size verilen can yeleğini giyeceğinize ve belirtilen gezi parkuruna riayet edeceğinize dair hazırlanmış formun ve sağlık beyanının seanstan önce imzalanmış olması gerekmektedir
 • Yanınızda yedek kuru kıyafet getirmeniz tavsiye edilir
 • Kiralama ücretinin seans öncesinde nakit ya da banka havalesi ile ödenmiş olması gerekmektedir
 • Kredi kartı geçerli değildir

Kürek sörfünün faydaları nelerdir?

1. Harika bir kardiyo egzersizidir

Her ne kadar sahileden baktığınızda kolay görünse de yoğun bir egzersiz olarak da kürek sörfü yapabilirsiniz. Çalışma hızınızı artırmak, arkadaşlarınızla yarışmak veya bir parkur etrafında zamana karşı yarışmak seansınızın bir parçası olarak kalp atış hızınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

 

Kürek sörfünü düzenli bir rutin haline getirmek kondisyonunuzu arttıracaktır. Kürek sörfünü daha faydalı ve eğlenceli hale getirmek için arkadaşlarınızla da bu eşsiz ortamı paylaşabilirsiniz.

 

2. Çok kalori yaktırır

Bir sporu yaparken ne kadar çok kalori yakılıyorsa, o spor o kadar büyük bir kitleye hitap eder.

 

Kürek sörfünün size yaktırdığı kalori miktarı, 2013’ten bu yana neden en hızlı büyüyen spor olduğunu net bir şekilde ortaya koyuyor.

 

3. Stresi Azaltır

Farklı seviyelerde olsa da herkes bir şekilde stres altındadır. Stresiniz kontrolden çıkarsa durum ciddileşebilir ve bu durum ruhsal bozukluklara neden olabilir.

 

Kendiniz ve sevdiklerinizin iyiliği için stres seviyenizi her zaman kontrol altında tutmanız önemlidir.

 

Suyun insan vücudu ve zihni üzerinde rahatlatıcı bir etkisi olduğu bilinmektedir. Kürek çekmeye başladığınızda ve bir ritim bulduğunuzda, dışarıdaki temiz havayı içinize çektiğinizde, stresin üzerinizdeki hakimiyetini kaybettiğini hissedeceksiniz.

 

Güzel bir manzara sizi rahatlatacak ve beyninizi, sizi mutlu etmekten sorumlu olan serotonin ve endorfin üretmeye teşvik edecektir.

Bir dahaki sefere hayat sizi bunalttığında, kürek sörfünüz ile denize açılmaya koşacaksınız.

 

4. Düşük etkili egzersizler sağlıklıdır

Antrenman yapmak vücuda faydalıdır. Bununla birlikte, antrenman çeşitlerinin büyük bir kısmı kas – iskelet sisteminiz için zararlıdır. Antrenman yaparken insanların sakatlandığını sürekli duyarız.

 

Kürek sörfü vücudunuza karşı naziktir, ayakta durmayı, dengeyi sağlamayı ve kürek çekmeyi içerir.

 

Tendonlarınızı ve bağlarınızı aşırı veya beklenmedik darbelere maruz bırakmadığı için kas yaralanması olasılığı düşüktür. Rehabilitasyon yapan sakat sporculara kürek sörfünü denemeleri tavsiye edilir. Kaslara zarar vermeden iyileşme sürecini hızlandırmada etkilidir.

 

5. Tüm Vücudunuzu Çalıştırır

Kürek sörfünde kuvvet boyundan ayak parmaklarına kadar tüm vücuda dağıtılır. Başlangıç olarak, seans boyunca dengesiz bir yüzeyde dik durmanız gerekir. Bunu yaparken bacak kaslarınızın çalışmaması mümkün değildir zira dengenizi ve ağırlık merkezinizi korumak için sizi dengelemeleri gerekir.

 

Kürek çekerken ise sırtınız, karın kaslarınız, kollarınız ve omuz kaslarınız sürekli olarak devreye girer. Kürek sörfünün anahtarı olan denge koruma ancak core bölgesi kaslarınızı çalıştırarak sağlanabilir.

 

Tüm bu avantajlardan yararlanmak ve kürek sörfünün üzerinde yeni bir dünyaya açılmak istiyorsanız, randevu almaktan ve size en uygun programı seçerek bize katılmaktan çekinmeyin.

Ücret bilgisi ve her türlü sorunuz için lütfen bizimle iletişime geçin.