Nasıl yarışçı olunur?

Yalıkavak Yelken Kulübü’nde
başarıya yelken açın!

Yalıkavak Yelken Kulübü, ana misyonu olan yeni nesil yetenekli, hevesli ve çalışkan yelken yarışçıları yetiştirme hedefine ulaşmak için çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Performans gelişim modelimiz, hem yarış hem de yarış dışı olmak üzere çeşitli yelken disiplinlerinde yaşam boyu yelkeni teşvik etmek ve her yelkenci için bir beceri geliştirme yolu sağlamak için tasarlanmıştır.

 

Yalıkavak Yelken Kulübü, yelkencilere farklı tekne tiplerini ve yelken disiplinlerini denemelerini tavsiye eder. Genç yelkenciler, çeşitli teknelerde deneyim kazanarak ve güven inşa ederek, gelecekte yeni yelkenli teknelerdeki performanslarını geliştirmek için daha iyi hazırlanırlar. Erken yaşta kazanılan beceriler, bir ömür boyu güvenli, eğlenceli ve başarılı yelkenciliğin temelini oluşturur.

 

Yarışçılığa atılan ilk adım, ömür boyu sürecek bir tutkunun doğduğu noktadır ve sadece bir başlangıçtır.

 

Yelkeni seven ve bir yelken sporcusu olmak isteyen katılımcılar için lisanslı bir yelken sporcusu olma yolunda nasıl bir yol izlemeleri gerektiği eğitmenlerimiz tarafından ilgililere bildirilecektir.


Yaz kursu programlarının tamamlanmasının ardından sonbahar ve kış programları başlayacaktır.

Yarış takımlarımız ve yaz kursundan başarı ile çıkıp yelkene devam etmek isteyen sporcularımız için yıl boyunca takım sporcusu olarak yelken yapacakları gelişim programlarımız mevcuttur.


8 aylık sonbahar – kış programları her yıl Ekim ayında başlar, hafta sonları 10:00-16:00 saatleri arasında yapılır. Ayrıca okul tatilleri dikkate alınarak ek antrenmanlar yapılır. Sporcular bilgi ve beceri seviyeleri geliştikçe üst takımlara geçerler ve milli takıma uzanan yolda ilerlerler. 

Yalıkavak Yelken Kulübü bünyesinde A ve B takımları arasında yapılan değerlendirmeler sonucunda B takımından A takımına yükselen sporcular olacağı gibi, A takımından B takımına düşen sporcular da olabilir. Böylelikle sürekli rekabet ortamı yaratılarak sporcuların performansı zirvede tutulur.

 

A takımı sporcularımız il ve ulusal yarışlara katılırlar.

 

B takımı sporcularımız ise gerekli yeterliliği sağlamaları durumunda il yarışlarına katılırlar.

 

Hedefimiz, Yalıkavak Yelken Kulübü’nü Türkiye’de ve uluslararası sularda temsil edebilecek sporcuların sürekli olarak yetişmesini sağlamaktır. Kulübümüz her sporcunun en büyük hayali olan, milli takımlara katılma hedefinin gerçekleşmesi için geçmişte olduğu gibi gelecekte de en iyi yol gösterici olacaktır.

 

Ayrıca Bodrum’da yaşamayan katılımcılar için eğitmenlerimiz tarafından kendi illerindeki yelken merkezlerinde yelkene devam edebilmeleri için gerekli yönlendirme ve danışmanlık yapılmaktadır.