Rüzgar Sörfü Yaz Kursu

Rüzgar sörfüne başlayınca hayatınızda herşey hızla değişecek..

Dünyan değişmek üzere. Deniz kenarında otururken uzakta sörf yapanlara bakıp ne kadar güzel göründüklerini düşünen birinden, o sörfün üzerinde seyrin keyfini süren birine dönüşmek üzeresin.

 

Denizin heyecanını, rüzgarın yüzüne vuruşunu, adrenalin ve dinamizm ile gelen mutluluğu, hayatını rüzgar sörfüne adamış eğitmenler ile birlikte deneyimlemek, kısacası bir spora başlamaktan çok bir hayat tarzını tanımak için davetiyen burada.

 

Tüm bunlar ve daha fazlası için seni Yalıkavak Yelken Kulübü’ne bekliyoruz.

 

Bu eşsiz davete katılmak için ne bekliyorsun?

 

Çünkü “bizim gibi maceracı ruhlara bu yakışır” diyoruz.

2024 Rüzgar Sörfü Yaz Kursu Programlarımız

Her bir kurs dönemimizde farklı seviyeler için aşağıdaki gün ve saatlerde eğitimler gerçeklecektir.

Yaş Grupları

Rüzgar sörfü eğitimlerimiz aşağıdaki yaş aralıklarına göre oluşturulan gruplarla gerçekleşmektedir.

 

 • 08 – 12 Yaş
 • 12 – 16 Yaş
 • 17 Yaş üzeri genç ve yetişkinler

Eğitim Saatleri

Yaş gruplarına ve seviyeye göre farklı saat dilimlerinde gerçekleşen eğitimlerimiz ile ilgili program saatleri aşağıda belirtilmiştir.

Yaş Grubu
Eğitim saatleri
Seviye
08-12 yaş10:00 – 12:00Temel Eğitim (RS1)
12-16 yaş12:00 – 14:00Temel Eğitim (RS1)
17 yaş ve üzeri14:00 – 16:00

Gelişim ve İleri Eğitimi

(RS2 ve RS3)

08-12 veya 12-16 yaş16:00 – 18:00

Gelişim ve İleri Eğitimi

(RS2 ve RS3)

17 yaş ve üzeri16:00 – 18:00

Tüm Seviyelerin Eğitimi

(RS1 – RS2 – RS3)

2023 Rüzgar Sörfü Yaz Kursu Takvimimiz

 

DÖNEM

TARİH

Yaz Dönemi

1. Yaz Dönemi

17 Haziran – 28 Haziran 2024

18 Haziran – 29 Haziran 2024

 

2. Yaz Dönemi

1 – 12 Temmuz 2024

2 – 13 Temmuz 2024

 

2. Yaz Dönemi (Rs2)

1 – 19 Temmuz 2024

2 – 20 Temmuz 2024

 

3. Yaz Dönemi

15 – 26 Temmuz 2024

16 – 27 Temmuz 2024

 

3. Yaz Dönemi (Rs2)

22 Temmuz  – 9 Ağustos 2024

23 Temmuz  – 10 Ağustos 2024

 

4. Yaz Dönemi

29 Temmuz – 9 Ağustos 2024

30 Temmuz – 10 Ağustos 2024

 

5. Yaz Dönemi

12 – 23 Ağustos 2024

13 – 24 Ağustos 2024

 

6. Yaz Dönemi

26 Ağustos – 6 Eylül 2024

27 Ağustos – 7 Eylül 2024

 
* Yukarıda belirtilmiş ikişer haftalık dönemler RS1 Temel Eğitim Kursları ve Pratik Grupları içindir.
 
* RS2 Gelişim ve RS3 İleri Eğitim Kursları için sitemizden ön kayıt yaptırabilir, sosyal medya hesaplarımızdan kurs ilanlarını takip edebilirsiniz.

Deneme Dersi

Kursa kayıt yaptırma konusunda tereddüt yaşıyorsanız, bir saatlik deneme dersi alabilirsiniz. Deneme dersini kurs dönemi başlamadan önce eğitmenimizle planlayarak almış olmanız gerekmektedir. Herhangi bir döneme kesin kayıt yaptırıldığında deneme dersi ücretinin yarısı kurs ücretinden düşürülür.

Grup Dersleri

Neden grup dersi seçmeliyiz;

 

Çocukların sosyalleşebilmesi, pratik saatine gelen daha deneğimli çocukla birlikte sörf yaparak kendilerini daha hızlı geliştirebilecekleri için daha eğlenceli bir ortam sağlamaktadır. 

 

Grup derslerinin açılabilmesi için en az 3 kesin kayıt gerekmektedir. Grup dersleri 6 kişi ile sınırlıdır. Aile bireyleri beraber ders almak istediklerinde yaş farkı ve seviye gözetilmeksizin, uygun saatte grup dersi açılabilir.

Sertifika

Kursumuza ilk kez katılarak kurs sonu beceri hedeflerini tamamlayabilen katılımcılar Dünya Yelken Federasyonu (World Sailing) tarafından akredite olan Türkiye Yelken Federasyonu – Türk Ulusal Yelken Eğitim Programı “Temel Eğitim” sertifikası sahibi olacaklar. Tüm ülke çapında geçerli olan ve Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bu sertifika lisanslı bir sörfçü olma yolunda uygun eğitim müfredatının uygulandığını belgeleyen sertifikadır.

 

Rüzgar Sörfü Yaz Kursu programında üç sertifika seviyesi bulunmaktadır.

 

 • Temel Eğitim (RS1) Katılımcının yüzme bilmesi yeterlidir. Kurs sonunda 8-12 yaş ve 12-16 yaş gruplarının Pratik Grupları ile Temel Eğitim becerilerini pekiştirilmesi önerilir.

 

 • Gelişim Eğitimi (RS2) Katılımcının RS1 kursunu başarı ile tamamlamış ve yakın zamanda en az 24 saat pratik yapmış olması veya Temel Eğitim becerilerini üst düzeyde geliştirmiş olması önerilir.

 

 • İleri Eğitim (RS3) Katılımcının RS2 kursunu başarı ile tamamlamış ve yakın zamanda en az 36 saat pretik yapmış olması veya Gelişim Eğitimi becerilerini üst düzeyde geliştirmiş olması önerilir. 

 

Bu sertifikalara sahip olan katılımcılar için bir sonraki adım lisans aşamasıdır

Kurs Sonu Becerisi

Temel Eğitim (RS1)

Adrenalin ve denizi sevenlerin buluştuğu doğa sporlarından biri olan rüzgar sörfünün temel eğitiminde ilk amaç katılımcılara denizi, doğayı ve yelken sporunu sevdirmektir.

 

Bu eğitimde, katılımcıların bord ve yelkenin her türlü parçasını tanıması, karada öğretilen her türlü rüzgar sörfü sporu teorik bilgisinin deniz üzerinde uygulanarak, deniz üzerinde bord ile amatör (temel) düzeyde gidiş ve d.nüş yapabilir seviyeye gelmesi amaçlanmıştır.

 

Rüzgar Sörfü ekipmanının tanıtılması, denizde güvenlik, yelkeni sudan kaldırma, temel rüzgar bilgisi, seyir bilgisi, dönüşler, duruşlar, tutuşlar ve ayak hareketleri.

 

Gelişim Eğitimi (RS2)

Bu eğitim programı, rüzgâr sörfünde bordun ve yelkenin her türlü parçasını tanıyan ve deniz üzerinde belirli noktalara seyir edip, geri gelebilecek yeteri düzeyde denizcilik bilgisine sahip olan bireylerin, denizde daha aktif olacakları ve zorluklarla başa çıkmayı öğrenecekleri bir programdır. Gelişim eğitimi ile bireylerin, temel eğitim bilgilerinin pekiştirilmesi, bütün seyirlerin öğretilmesi, sürekli değişen deniz şartlarına hızlı ayak uydurmak için gerekli meteorolojik bilgilerin aktarılması ve denizde güvenli bir şekilde seyir yapılabilmeleri amaçlanmıştır.

 

Temel tekniklerin geliştirilmesi, dönüş tekniklerinin geliştirilmesi, plajdan çıkış, trapez ve ayaklık kullanımına giriş ve suda kaymaya geçiş, power gybe’a giriştir.

 

İleri Seviye Eğitimi (RS3)

Bu programda, gelişim eğitimini tamamlamış bireylerin denizde ve karada denizcilik bilgilerini ileri seviyeye taşıyarak, daha hızlı ve doğru karar verebilmelerini, çabukluk, koordinasyon, dayanıklılık, sürat gibi psikomotor becerilerinin gelişimi hedeflenmiştir. Bu eğitim ile bütün seyirlerin ve dönüşlerin iyi bilinmesi, rüzgar sörfü için gerekli olan trapez tekniği ve ayaklık kullanma tekniklerinin seyir halinde kullanılabilmesi ve temel yelken yarış kurallarının öğrenilmesi program içeriğini oluşturmaktadır. Öğrenilen bütün bilgiler doğrultusunda, bireylerin bütün seyirleri kapsayan üçgen bir rotayı tamamlayacak seviyeye gelmesi amaçlanmıştır.

 

Suda kaymanın geliştirilmesi, trapez ve ayaklığa hızlı geçiş, sudan kalkış, fast tack, heli tack, power gybe’dır.

Kursa Katılım Şartları

Temel Eğitim seviyesinde kursiyerlerimizin yüzme bilmesi gerekmektedir. Gelişim ve İleri Eğitim seviyelerinde kursiyerlerimizin bir önceki  seviye becerilerini kazanmış olmaları, bilgilendirme kılavuzunda belirtilmiş tüm kurallara uyacaklarını kabul ve taahhüt etmeleri gerekmektedir. Ayrıca “Kayıt Formu”, “Yüzme Bildiğine Dair beyan Formu” ve “Türkiye Yelken Federasyonu Taahhüt Formu” dokümanlarının ıslak imzalı olarak doldurulması gerekmektedir.

EĞİTİM EKİPMANLARI

Yalıkavak Yelken Kulübü’nde eğitim için özel olarak üretilmiş ekipmanlar bulunmaktadır. Her yaş ve fiziksel özelliğe uygun temel eğitim ve sportif rüzgar sörfü ekipmanımız bulunmaktadır.

Eğitmenlerimiz

Tüm eğitmenlerimiz ilk yardım ve pedagoji başta olmak üzere gerekli eğitim ve sertikasyona sahip profesyonellerdir. Rüzgar Sörfü eğitimi alanında yıllardır çalışarak bu alanda kendini defalarca ispatlamış eğitmen kadromuz ile çocuk, gençler ve yetişkinler için en uygun öğrenme sürecini yaşatıyoruz.

GÜVENLİK

Tüm katılımcılarımızın deniz kenarında bulundukları tüm zamanlarda yüzdürücü yardımcısı giymeleri zorunludur. Tesisimiz tamamen korunaklı ve dışarıdan girişe kapalı özel bir yelken tesisidir. Pandeminin başlangıcından bu yana başarı ile uyguladığımız COVID-19 protokollerimiz ile bir doğa sporu olan sporumuzun yapısından kaynaklanan avantajları da kullanarak temassız bir eğitim süreci sunuyoruz. Risk analizinden acil durum planlarına kadar tüm operasyonel aksiyon planlarımız yapılmış olup her türlü senaryoya karşı tüm bilgi birikimimiz ile hazırız.

Kurs Malzemeleri

 • Deniz şortu
 • UV korumalı uzun kollu likra-tişört
 • Mayo
 • Şapka
 • Güneş kremi
 • Havlu (Panço havlu önerilir)
 • Kişisel su matarası
 • 4 adet maske
 • Güneş gözlüğü (Opsiyonel)
 • Saç tokası (Opsiyonel)

KAYIT İŞLEMLERİ

Aşağıdaki linklere tıklayarak ulaşabileceğiniz formlar doldurulup ıslak imzalı olarak kayıt esnasında tarafımıza ulaştırılmalıdır. Ödeme sürecinin tamamlanması ile kayıt kesinleşir.

Eğitim ücretleri ve kontenjan için bize ulaşın.

ÖNEMLİ NOT: Çevrimiçi kayıt formumuzu doldurduğunuzda bilgileriniz kulübümüze ulaşmaktadır. Ayrıca kayıt formunun çıktısını alarak ıslak imzalı olarak kayıt esnasında YÜZME BİLDİĞİNE DAİR BEYAN FORMU ve TÜRKİYE YELKEN FEDERASYONU TAAHHÜT FORMU ile birlikte tarafımıza ulaştırılmalıdır. Kayıt formunu dijital olarak doldurmanızın ardından PDF olarak indirebililirsiniz.